Naujienos ir įvykiai

Grįžti į įvykių sąrašą
2018-04-29

ES valstybėse bus uždrausti neonikotinoidai

     2018 m. balandžio 27 d. ES valstybių narių atstovai nuolatiniame komitete priėmė ilgai lauktą bitininkams sprendimą pritardami Europos Komisijos pasiūlymui apriboti neonikotinoidų imidakloprido, kotojanidino ir tiametoksamo naudojimą. Sprendimas buvo priimtas vadovaujantis tuo, kad jų naudojimas lauke kenkia medų nešančioms bitėms ir kitiems žydinčių augalų apdulkintojams. Šių trijų medžiagų naudojimas lauke bus uždraustas. Juos bus galima naudoti tik šiltnamiuose į kuriuos nepatenka medų nešančios bitės. Greitu laiku šį reglamentą Europos Komisija patvirtins. Jis bus pradėtas taikyti iki metų pabaigos. Sprendimą sveikina Mokslininkai.


     Vertas dėmesio balsavimas. ES Komisija atsisakė pateikti išsamią informaciją apie tai, kaip šalys balsavo. Pasak "Greenpeace" 16 ES šalių, kurios atstovauja 76,1 proc. ES gyventojų (Prancūzija, Vokietija, Ispanija, Italija, Jungtinė Karalystė, Nyderlandai, Austrija, Švedija, Graikija, Portugalija, Airija, Slovėnija, Estija, Kipras, Liuksemburgas, Malta) balsavo už draudimą. Keturios šalys (Rumunija, Čekija, Vengrija ir Danija) balsavo prieš draudimą. Aštuonios šalys (Lenkija, Belgija, Slovakija, Suomija, Bulgarija, Kroatija, Latvija ir Lietuva) susilaikė.


     Kampanijos grupės "Avaaz" peticija uždrausti šiuos pesticidus. surinko beveik 5 milijonus parašų, o protestuotojai susirinko prieš ES Briuselio būstinę prieš balsavimą. Nors sprendimą sveikina mokslininkai, bet pesticidų gamintojai ir kai kurios ūkininkų grupės, pasiremdamos visokiais tik jiems suprantamais argumentais, bando aiškinti, kad ES sprendimas yra blogas Europos žemės ūkio sektoriui ir aplinkai, nes nebus pagerinta medų nešančių bičių ir kitų apdulkintojų padėtis. Jis dar labiau sumažins Europos ūkininkų galimybes kovoti su svarbiais kenkėjais.


     Draudimas yra privalomas visose valstybėse narėse, o jis įsigalios iki 2018 m. pabaigos, teigia Europos Komisija.