Naujienos ir įvykiai

Grįžti į įvykių sąrašą
2021-05-19

Gegužės 20-oji "Pasaulinė bičių diena"

Pasaulinės bičių dienos projektų vadovas ir Slovėnijos Respublikos vicepremjeras Dejanas Židanas, pasiūlęs Slovėnijos bitininkų asociacijos iniciatyva paskelbti Pasaulinę bičių dieną, išreiškė pasitenkinimą sėkme, tačiau pabrėžė: „Pasaulinės bičių dienos paskelbimą aš pirmiausia vertinu kaip įpareigojimą - mes norime daugiau nuveikti, kad apsaugotume bites ir kitus apdulkintojus, aktyviau užtikrintume biologinę įvairovę ir, visų pirma, pasisekime kovoti su visuotiniu badu su bitėmis ir kitais apdulkintojais. didelę naštą maisto gamybai. Naudodamasis proga norėčiau padėkoti visiems, kurie per šiuos sunkaus darbo metus suprato šio projekto tikslus ir palaikė jį bei asmeniškai juo tikėjo; savo darbu ir parama padėjai mums šiandien pasiekti šį tikslą, kurį prieš trejus su puse metų atrodė sunku pasiekti, beveik nerealu. Jei prieš kurį laiką viešai pareiškiau, kad mes jau einame teisingu keliu šiame projekte, jau dabar galiu pasakyti, kad valia, atkaklumu ir sunkiu darbu valstybės administracijoje, Nevyriausybinės organizacijos ir kitos institucijos bei asmeniškai palaikydamos daugybę žmonių namuose ir visame pasaulyje užkopė į Triglavo viršūnę. Slovėnija gali didžiuotis savo žmonėmis, savo šalimi ir visų pirma bitėmis “.

Jungtinių Tautų Maisto ir žemės ūkio organizacijos (FAO) Niujorke direktorė Carla Mucavi pabrėžė: bitėms tenka pagrindinis vaidmuo didinant augalų derlingumą ir skatinant maisto saugumą bei maistinę vertę. Be jų mes galėtume prarasti daugybę maisto produktų, tokių kaip bulvės, paprikos, kava, moliūgai, morkos, obuoliai, migdolai, pomidorai, tik keli jų pavyzdžiai. Trumpai tariant, be bičių FAO negali pasiekti pasaulio be bado. Pasaulinė bičių diena pripažįsta šių mažų padėjėjų svarbą ir padidins supratimą, kad turime juos apsaugoti.

„Tikiu, kad visi sutinkame, jog kiekvienas žmogus šioje planetoje nusipelno turėti maisto kiekvieną dieną. Kiekvieną dieną turime auginti daugiau, o kasdien daugiau maisto priklauso nuo apdulkintojų, visų pirma, nuo bičių. Kalbėti apie pasaulio bado mažinimą nesudarant sąlygų bitėms ir kitiems apdulkintojams egzistuoti - tai mesti smėlį į akis! Atėjo laikas mums visiems klausytis bičių, ypač tų, kurios sprendžia ir vadovauja pasauliui “, - sakė Boštjanas Nočas, Pasaulinės bičių dienos paskelbimo iniciatorius ir Slovėnijos bitininkų asociacijos prezidentas. Jis pridūrė: „20. Gegužė nuo šiol bus pasaulinė bičių ir bitininkų šventė, bet aš tikiu, kad paskelbus Pasaulinę bičių dieną pasaulis pradės galvoti apie bites plačiau, ypač atsižvelgiant į tai, kaip svarbu sudaryti sąlygas jų išgyvenimui ir tokiu būdu žmogaus išlikimas “.

Išsamesnė informacija apie gegužės 20 d. Ir bičių svarbą

Slovėnija pasiūlė Pasaulinę bičių dieną pažymėti gegužę, kai bitės aktyviausios šiauriniame pusrutulyje ir pradeda daugintis. Tuo pačiu metu labiausiai reikia apdulkinti. Šiomis dienomis ir savaitėmis medaus. Gegužės 20-oji yra ir Antono Janšos (1734–1773), kuris laikomas šiuolaikinės bitininkystės pradininku ir vienu didžiausių to meto šios srities žinovų, gimtadienis. Jis buvo pirmasis šiuolaikinės bitininkystės mokytojas pasaulyje, Romos imperijos imperatorienės Marijos Terezos paskirtas nuolatiniu mokytoju naujojoje bitininkystės mokykloje Vienoje.

Jungtinių Tautų ir Pasaulio gamtos apsaugos sąjungos tyrimai rodo, kad bičių ir kitų apdulkintojų populiacija labai mažėja, todėl bitės ir kiti apdulkintojai tampa vis labiau nykstančia rūšimi. Tam įtakos turi daugybė veiksnių, atsirandančių dėl žmogaus veiklos: intensyvus žemės ūkis, platus pesticidų naudojimas ir atliekų tarša. Bitės susiduria su naujomis ligomis ir kenkėjais, pasaulio populiacija mažėja, jų buveinės mažėja, o klimato kaita vis labiau kelia grėsmę bitėms ir kitiems apdulkintojams išlikti ir vystytis.

FAO duomenys rodo, kad bitės ir kiti apdulkintojai yra neįkainojami užtikrinant pasaulinį aprūpinimą maistu. Trečdalis viso pasaulyje pagaminamo maisto arba kas trečias šaukštas maisto priklauso nuo apdulkinimo. Remiantis 2016 m. Tarpvyriausybinės biologinės įvairovės ir ekosistemų paslaugų platformos tarptautiniu tyrimu atliktu skaičiavimu, metinė maisto gamyba, tiesiogiai priklausanti nuo apdulkinimo, yra 235–577 mlrd. USD. Be to, žemės ūkio pasėliai, kuriems reikia apdulkinimo, yra svarbus darbo vietų ir pajamų šaltinis ūkininkams, ypač mažiems ir šeimos ūkiams besivystančiose šalyse. Paskutinis, bet ne mažiau svarbus dalykas - bitės taip pat vaidina svarbų vaidmenį palaikant ekologinę pusiausvyrą ir biologinę įvairovę gamtoje. Jie mums sako, kaip geras aplinkos sąlygų bioindikatorius

Laiku apsaugodami bites ir kitus apdulkintojus, mes reikšmingai prisidėsime sprendžiant pasaulines apsirūpinimo maistu problemas ir panaikinant alkį besivystančiose šalyse. Mes sustabdysime tolesnį biologinės įvairovės nykimą ir ekosistemų nykimą ir taip prisidėsime prie darnaus vystymosi tikslų, nustatytų darnaus vystymosi darbotvarkėje iki 2030 m.